Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji

Przewodnik dla mężczyzn w każdym wieku.

Możliwości leczenia zaburzeń wzwodu

Narkolepsja penisa

Najstarszym i do dziś stosowanym sposobem utrzymania wzwodu są pierścienie zaciskające, nakładane u nasady członka.Skuteczność tego akcesorium wynika z zatrzymania krwi w ciałach jamistych i uniemożliwienia jej odpływu z członka. Takie pierścienie mogą być zakładane na 30 minut, nie dłużej. Czas ten jest wystarczający do odbycia stosunku seksualnego. 

Na innej zasadzie działają pompki próżniowe. Są to cylindry, do których wprowadzane jest wiotkie prącie, a następnie wypompowywane jest z nich powietrze. Wytworzone w ten sposób podciśnienie powoduje napływ krwi do ciał jamistych i zapoczątkowuje erekcję. W przypadku trudności z utrzymaniem osiągniętej w ten sposób erekcji, przed wyjęciem członka z cylindra na wzwiedziony członek nakłada się wspomniany pierścień zaciskający. 

Z powodzeniem stosowane są zastrzyki leków rozszerzających naczynia krwionośne wykonywane bezpośrednio do ciała jamistego prącia samodzielnie przez pacjenta. Zastrzyk robi się tylko do jednego ciała jamistego. Poprzez liczne połączenia pomiędzy obydwoma ciałami lek przedostaje się do drugiego i wywołuje erekcję. Pacjent uczony jest przez lekarza techniki wstrzykiwania leku do ciała jamistego, tak, że po ustaleniu właściwej dla niego dawki zastrzyki wykonuje on sobie sam.

Terapia przezcewkowa ( MUSE). Przezcewkowy systempodawania leku (prostaglandyny E1) powstał w celu wyeliminowania działań ubocznych związanych z iniekcjami do ciał jamistych. Sztyft z lekiem pacjent wprowadza sobie do wnętrza cewki moczowej, a lek wchłania się do ciał jamistych poprzez błonę śluzową wyścielającą cewkę moczową.

Zaburzenia seksualne na tle psychogennym leczy się psychoterapią indywidualną, małżeńską, hipnoterapią lub metodami treningowymi. 

W wielu przypadkach problemy seksualne mijają po zabiegach fizykoterapeutycznych lub po pobycie w sanatorium. 

Preparaty doustne –  są w chwili obecnej bardzo skuteczną i wygodną dla pacjenta metodą leczenia zaburzeń erekcji. Obecnie na polskim rynku jest wiele skutecznych leków dostępnych wyłącznie na receptę. Zawierają one określoną ilość jednej z duch substancji czynnych wywołującej pożądany efekt u większości mężczyzn.  Niektóre firmy farmaceutyczne i niektórzy badacze podejmują próby porównań różnych badań klinicznych ( z różnymi populacjami pacjentów) po to, aby wyciągnąć wniosek, że lek A jest dla danej populacji mężczyzn zdecydowanie lepszy niż lek B lub C. Takie doniesienia należy traktować z pewnym sceptycyzmem. W chwili obecnej można jednoznacznie stwierdzić, że leki ordynowane na receptę przez lekarzy odznaczają się dobra skutecznością i są bezpiecznymi lekami w terapii zaburzeń wzwodu. Istotne różnice wynikają z ich czasu działania, jedne działają tylko do 4-8 godzin, co u niektórych pacjentów wywołuje dyskomfort presji czasu w podejmowaniu aktywności seksualnej inne nawet do 36 godzin. Istotną różnicą jest czas rozpoczęcia działania, co ma znaczenie w sytuacji gdy jeden z leków działa skutecznie już po kwadransie, podczas gdy pozostałe działają dopiero po dwóch, trzech kwadransach.      

Zaletą wskazywaną przez wielu pacjentów jest możliwość zażycia jednego z tych leków po spożytym wcześniej posiłku. Rodzaj spożytego wcześniej pokarmu nie wpływa na szybkość i stopień wchłaniania leku z przewodu pokarmowego. Jeden z tych preparatów nie wchodzi również w interakcję z alkoholem, zatem lampka czerwonego wina lub szklanka piwa wypita do wspólnej kolacji nie zaburzy dalszej części intymnego wieczoru. Zawsze jednak nie powinno łączyć preparatu z żadną najmniejszą ilością alkoholu lub zażyć lek odpowiednio wcześniej tak żeby mógł się wchłonąć. 

Obecnie na rynku są również dostępne leki z tymi samymi substancjami cennymi ( które wypisywane są przez lekarzy na receptę) dostępne bez recepty ale w mniejszych dawkach substancji zawartej w tabletce. Zanim jednak zacznie się po nie sięgać należy skonsultować się z lekarzem aby być pewnym optymalnego wyboru terapii.

Zarówno leki na receptę jak i bez recepty przyjmowane są najczęściej doraźnie ( na żądanie) przed planowanym zbliżeniem. Jedne z nich są zarejestrowane w minimalnych dawkach do przyjmowania codziennie o stałej porze co zapewnia możliwość podęcia satysfakcjonującego zbliżenia bez wcześniejszego planowania go, czyli spontanicznie.Codzienne przyjmowanie leku nie niesie za sobą znaczących skutków ubocznych, są znacznie mniej nasilone i rzadziej występujące niż przy dawkach większych przed stosunkiem. Pomimo tego rozpoczęcie leczenia wymaga konsultacji z lekarzem i wspólnej decyzji o rozpoczęciu leczenia. 

Idealna terapia zaburzeń wzwodu to:

  • Łatwy i dyskretny sposób przyjęcia leku,
  • Czas działania dający możliwość podejmowania zachowań seksualnych w sposób spontaniczny, odpowiadający zachowaniom seksualnym obydwojga partnerów,
  • Sprawdzona skuteczność stosowanego preparatu,
  • Dobra tolerancja leku, niezależna od dawki terapeutycznej,
  • Szybkie wchłanianie i szybki początek działania,
  • Skuteczność działania niezależna od rodzaju spożytego posiłku,
  • Możliwość użycia leku, nawet w przypadku spożycia wcześniej niewielkiej ilości alkoholu.   

Zapobieganie problemom z erekcją

  1. Unikaj otyłości – rozsądne odżywanie i regularne ćwiczenia fizyczne pomogą uniknąć tycia.
  2. Przestrzegaj odpowiedniej diety: zmniejsz spożycie tłuszczu, jedz więcej żywności bogatej w błonnik, unikaj produktów wędzonych, solonych i konserwowanych, pamiętaj o świeżych owocach i warzywach.
  3. Regularna gimnastyka pomoże utrzymać Ci ciało w dobrej kondycji.
  4. Dbaj o wypoczynek i relaks proporcjonalny do aktywności zawodowej.
  5. Naucz się śmiać – umiejętność śmiania się z siebie czy z sytuacji rozładowuje skumulowane napięcie.
  6. Zrezygnuj z palenia tytoniu oraz nie nadużywaj alkoholu.
  7. Regularnie kontroluj stężenie glukozy we krwi, 
  8. Kontroluj okresowo poziom hormonów tarczycy,
  9. Regularnie wykonuj pomiary ciśnienia tętniczego,
  10. Przestrzegaj zasady poddawania się okresowym badaniom lekarskim.

Wizyta u lekarza

Aby móc skutecznie leczyć, należy poznać przyczynę zaburzenia. W tym może pomóc wyłącznie lekarz specjalista: urolog lub seksuolog. Niewielu Polaków cierpiących na zaburzenia sprawności seksualnej decyduje się na wizytę u specjalisty. Zbyt trudno jest przełamać barierę wstydu i lęku. Tymczasem wizyta u seksuologa lub urologa nie jest tak straszna jak podsuwa to wyobraźnia.

O co pytają lekarze ? O dane personalne pacjenta : imię i nazwisko, 

datę i miejsce urodzenia, wykształcenie , wykonywany zawód, stan cywilny, 

liczbę posiadanych dzieci, światopogląd ze uwzględnieniem poglądów moralnych wpływających na  osobowość, warunki mieszkaniowe, nałogi ; 

dane dotyczący przebytych i aktualnych chorób oraz stosowane leczenie. Następnie zbiera szczegółowy wywiad dotyczący aktualnego problemu pacjenta, oraz wywiady dotyczące: okresu dojrzewaniaaktualnego związku partnerskiego oraz aktualnego życia seksualnego. Ważnym elementem pozwalającym na postawienie prawidłowej diagnozy jest wywiad uzupełniający od partnera seksualnego, gdyż partner potrafi często ma dobry wgląd w mechanizmy powstawania zaburzenia i potrafi trafnie ocenić zachowania i reakcje badanego uzupełniając dane które mogą zmieniać punkt widzenia lekarza, a nawet rozpoznanie. Po zebraniu niezbędnych informacji lekarz kieruje na badania diagnostyczne. Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami określania przyczyn nieprawidłowej erekcji, jak np.: 

  1. oznaczanie stężenia hormonów we krwi,
  2. badania stanu układu krążenia, nerwowego i moczowo- płciowego ( EKG, echo serca, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, usg, )
  3. badania przepływu krwi przez naczynia tętnicze i żylne członka,
  4. rejestracja występowania wzwodów nocnych członka.

Otrzymane wyniki pozwalają lekarzowi na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Wybór środków i metod leczniczych należy dobrać do przyczyny zaburzenia. Leczenie zanikającej erekcji musi być przyczynowe z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia i wszystkich czynników towarzyszących występowaniu zaburzeń, przy czym bardzo często są to również uwarunkowania psychiczne.

Często leczenie podstawowej choroby doprowadzającej do zaburzeń pochodzenia organicznego usuwa tę, która dla mężczyzny jest bardziej ważna – a mianowicie zaburzenia wzwodu.

Pytania, które możesz zadać lekarzowi

  1. Czy mój problem powoduje, iż muszę już na zawsze zrezygnować z aktywności seksualnej?
  2. Unikam sytuacji intymnych z powodu lęku przed niesprawdzeniem się. Czy ten lęk będzie już zawsze mi towarzyszył?
  3. Czy powinienem powiedzieć o swoim problemie partnerce i przyjść na następną wizytę razem z nią?
  4. Które z obecnie dostępnych metod leczenia, zapewniają optymalną intymność zbliżenia i nie zakłócają przebiegu kontaktu seksualnego?
  5. Którą z metod leczenia uważa Pan doktor z najlepszą w moim przypadku i jakie argumenty za tym przemawiają?
  6. Kiedy i jak ( przed, czy po jedzeniu) powinienem zażyć taką tabletkę?
  7. Zażywam różne leki z powodu moich chorób, czy proponowana terapia nie spowoduje wystąpienia niekorzystnych objawów ubocznych z powodu łączenia ze sobą tych preparatów ?
  8. Czy są takie tabletki, które można zażyć w czasie lub po posiłku lub użyć ich w przypadku wcześniejszego spożycia alkoholu?     
  9. Czy proponowane leki są dostępne bez recepty?
  10. Czy leki są refundowane przez NFZ?

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

  1. Porozmawiaj ze swoją partnerką. Zwierz się jej ze swoich kłopotów ze sprawnością seksualną. Pomoc ze strony partnerki i jej taktowne zachowanie są koniecznymi warunkami przeciwdziałającymi dalszemu rozwojowi zaburzenia. Pamiętaj dysfunkcjaerekcyjna to choroba, którą najlepiej leczy się we dwoje.
  2. Nie pozwól, aby nieleczone problemy ze sprawnością seksualną niszczyły Twój związek! Zaburzenia wzwodu mogą powodować ogromne obciążenie psychiczne zarówno u Ciebie, jak i u Twojej partnerki, w ten sposób wpływając niekorzystnie na ich jakość Waszego życia.
  3. Nie myśl, że problemy z potencją same miną. Pamiętaj, że stan lęku i depresji z powodu utraty sprawności seksualnej może następnie utrudniać i pogłębiać zaburzenia wzwodu. Im później rozpoczniesz leczenie, tym dłużej będzie trwał czas powrotu do pełnej sprawności.
  4. Nie graj na czas, źle pojęty wstyd może mieć fatalne konsekwencje. Zaburzenia erekcji mogą być pierwszym symptomem wielu ogólnoustrojowych chorób, np.: cukrzycy, na długo przed wystąpieniem innych objawów choroby. 
  5. Nie posądzaj się o to, że jesteś szczególnym jakimś szczególnym pechowcem i tylko Ciebie dotknęło tego typu nieszczęście. Pamiętaj, że obok Ciebie żyje ponad 2 mln innych mężczyzn, którzy mają ten sam problem. Bądź pośród tych, którzy już zdecydowali się na leczenie. 
  6. Nie szukaj pozornych rozwiązań. Stawką jest dalsze udane życie seksualne, pełne radości i satysfakcji, tylko rzetelna wiedza medyczna jest w stanie przywrócić Ci sprawność seksualną.
  7. Pamiętaj, rozwiązanie Twojego problemu leży w zasięgu możliwości współczesnej medycyny, daj szansę lekarzowi, aby mógł ci pomóc.
  8. Szybka i właściwie postawiona diagnoza przyczynia się do usunięcia spędzającego Ci sen z oczu kłopotu, zapobiega poważnym chorobom, oraz wzmacnia nadwątlony związek. 
  9. Bez względu na przyczynę, problemy z erekcją mogą być teraz leczone szybko i bezboleśnie. Osiągnięcia współczesnej medycyny, pozwalają na skuteczne leczenie zaburzeń erekcji w ponad 90 procentach przypadków. 
  10. Seks pozwala zachować organizm w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, a udane życie seksualne zapewnia obydwojgu partnerów poczucie szczęścia i samorealizacji. Nie rezygnuj z tej możliwości.

Uwaga…

Wybór metody leczenia uzależniony jest od Twojego stanu zdrowia, współistniejących chorób i rodzaju przyjmowanych leków.

Zdjęcie: Woman photo created by wayhomestudio – www.freepik.com

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
BDSM