dr Sylwia Jędrzejewska
dr Sylwia Jędrzejewska

Nauka stylu komunikacji, języka jest jedynym sposobem na porozumienie i szczęśliwy związek. 

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że każdy z partnerów przychodzi do relacji ze swoim indywidualnym „pakietem językowym” i umiejętnościami komunikacyjnymi. Niektórzy doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia słów, odpowiedniego tonu jakiego należy użyć w debacie partnerskiej i wyważyć, kiedy ostatecznie krzyczeć w obronie własnej. 

Bywa, że druga strona doskonale odnajduje się w rozmowie partnerskiej, ale zdarza się, że partner jest zdezorientowany. Nie ma pojęcia, dlaczego ktoś używa takich słów lub takiego a nie innego tonu. Nie rozumie, dlaczego rozmówca unika tematów lub wychodzi z mieszkania po stwierdzeniu „brakuje mi z tobą bliskości” albo też jego dyskurs o pozytywnych emocjach z usta partnera (np.: o miłości) ma krzykliwy ton. Nie rozumie dla czego druga osoba nie umie rozmawiać np.:o potrzebach, o seksie.

Dzieje się tak dlatego, że każdy z partnerów nabył w przeszłości unikalny język. Nasza pierwotna rodzina, ta która nas wychowała, wpoiła nam swoisty kodeks postępowania dotyczący tego, jak należy mówić, jak używać języka, co jest odpowiednim materiałem do rozmowy, a co stanowi (domyślnie) tabu. Nasi poprzedni partnerzy również pozostawili ślady wpływające na nasz unikalny sposób porozumiewania się. 

Para (lub jeden z partnerów) często nie chce zrezygnować z destrukcyjnego wzorca zachowania w komunikacji, mimo że jest on nieprawidłowy. Przykładem może być pozostawienie partnera samego w mieszkaniu, jeśli podczas omawiania emocji partner wychodzi a do tego jeszcze trzaska drzwiami. Pomimo strat w związku, para nadal zmaga się z pragnieniem intymności, ale i lękiem przed nią. Upór pary wygląda pociągająco ale i odstręczająco. 

Jeśli style komunikacyjne dwojga różnią się na tyle, że nie może się porozumieć, czuje się niezadowolenie i nieszczęście, w takiej relacji może dochodzić do napięć a nawet potyczek słownych. Wówczas, należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy terapeuty, który pomoże znaleźć wspólny język i porozumienie komunikacyjne. Samodzielna zmiana niewłaściwych wzorców komunikacyjnych bywa trudna, ze względu na to, że może wynikać z nieświadomych, nieokreślonych celów w związku, przez które jedna ze stron lub obydwie strony wykazują opór na jakiekolwiek zmiany, zarówno w sferze komunikacyjnej jaki poza nią. 

Nauka stylu komunikacji, języka jest jedynym sposobem na porozumienie i szczęśliwy związek. Zapraszam do gabinetu na lekcje lub po porady jak to zrobić.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
dr Sylwia Jędrzejewska
Dwanaście przykazań dobrej komunikacji partnerskiej