…seksualność dorosłych
Seksualność w okresie dorosłości wczesnej i średniej i zachowania z nią związane nie budzą wątpliwości, o ile spełniają ogólnie przyjęte i obowiązujące normy, wzorce i zasady społeczne.
Dorośli są gotowi do tworzenia związków seksualnych i trwania w nich.
W sferze seksualnej naszego życia niestety często chcemy zadowolić wszystkich dookoła, a zapominamy o sobie.
W ferworze życia i obowiązków bywa, że nie pamięta się o potrzebach seksualnych swojego ciała, umysłu i ducha. Nie ma czasu na erotykę.
Niejednokrotnie staje się najważniejsze, żeby partner był zadowolony, a reputacja, opinia publiczna pozostawała w zgodności z normą, która jako wartość najwyższą przyjmuje skromne zawstydzenie i zepchnięcie seksualności na dalszy lub nieistniejący plan.
Często dorosły człowiek dostosowuje się do ogólnie przyjętego traktowania seksualności jako sekretnego, tajemniczego, nietaktownego tematu. Kastrujemy skutecznie tę naturalną część naszego życia, mającą również wpływ na pozostałe sfery.
Jeśli nie próbujemy nawet żyć w zgodzie z własnymi seksualnymi potrzebami, przekonaniami i pragnieniami, stajemy się pozbawieni pełnego szczęścia. Nie rozwijamy się. Czegoś zaczyna brakować.
Na szczęście ulegają zmianie wzorce kulturowe i upowszechnia się dostęp do edukacji dotyczącej seksualności człowieka.
We współczesnym świecie to właśnie w wieku dorosłym niejednokrotnie znajduje się wiele odpowiedzi dotyczących seksualności i rozkoszy erotycznej, których do tej pory się nie otrzymało.
Coraz częściej ujawniana jest w tym czasie determinacja, aby zrealizować własną drogę w życiu osobistym i samodzielnie decydować, jakie miejsce zajmą w nim miłość i seksualność, jak może się manifestować i realizować.
W przypadku dorosłych, motywacja wiąże się z realizacją nie tylko prokreacji, popędu seksualnego, fantazji seksualnych, pragnień. Okres dorosłości jest najlepszym czasem do świadomego i dojrzałego odkrywania siebie i swojej seksualności. Świadomy i wykształcony dorosły nie wstydzi się skorzystać ze wsparcia specjalisty seksuologa, aby zdobyć pełniejszą wiedzę o tym, co wpłynie na takie a nie inne ukształtowanie jego seksualności i wspólnie poszukać rozwojowych w tej sferze możliwości dla siebie.
Aby realizować swoje własne pragnienia, trzeba posiadać świadomość tego, jak kształtowała się seksualność na każdym etapie naszego życia, a w dorosłym życiu odkryć, co jeszcze dla siebie możemy zrobić, również w zakresie seksualnym.
Proces samopoznania to żmudny i niełatwy proces.
Kolejnym krokiem w umacnianiu swojej seksualności jest zaakceptowanie siebie i swoich potrzeb. Proces samoakceptacji dla niektórych bywa najtrudniejszy.
Droga do samoakceptacji jest niezwykle wymagająca.
To proces niejednokrotnie pełen rozterek, dylematów i trudów mierzenia się nie tylko z własną seksualnością, ale i wciąż jeszcze skostniałym systemem społecznym i stygmatyzacją swobody seksualnej.
Odkrywanie siebie to nabywanie doświadczeń. Doświadczanie różnorodności seksualnej pozwala na zebranie informacji o sobie.
Dopiero na kanwie bogatego, własnego doświadczenia kształtujemy swoją i tylko swoją seksualność – świadomą i niezależną. Pamiętać jednak należy, że seksualność nie jest liczbą mechanicznych aktów fizycznych, zaspokojeniem niskich potrzeb, ani metodą wyrafinowanego przetrwania. Jednak każdy, na różnych etapach swojego życia, ma prawo zadecydować, jak będzie manifestować swoją seksualność.
Współcześnie ludzie dopiero w okresie późnej dorosłości, zdają sobie sprawę, że mają prawo do czerpania z życia przyjemności seksualnej i z tego prawa coraz częściej potrafią skorzystać.
Jeśli czujemy, iż nie jest nam dobrze i chciałybyśmy zmienić swoje życie, bo pragniemy czegoś więcej lub inaczej, należy w pewnym momencie mieć odwagę powiedzieć sobie, że chcemy tej zmiany dokonać i zacząć ją realizować.
Życie powinno być przyjemne i satysfakcjonujące dla nas samych, bo każdy z nas jest tego wart. Dojrzałość i dorosłość temu sprzyja. Jesteśmy to winni sobie samym i partnerowi, dla umacniania więzi partnerskiej czyniąc ją głęboką, wzajemnie zrozumiałą i nierozerwalną.
…aktywni seksualnie seniorzy
Cywilizacja i postęp pozwala na wydłużający się czas życia, a więc przyrost ludności w wieku powyżej 60 lat. Seksualność ludzi starszych budzi coraz większe zainteresowanie. Jednocześnie, coraz rzadszy staje się pogląd, że osoby w tym wieku nie są już aktywne w sferze seksualnej. Oczywiście zmianie ulega gospodarka hormonalna, kondycja fizyczna i oczekiwania. Powinniśmy wiedzieć, że jako osoby starsze także mamy i będziemy mieli potrzeby seksualne i możemy je realizować. Żyjemy w czasach, w których jesteśmy w stanie i w starszym wieku korzystać nie tylko z możliwości widzenia, słyszenia, chodzenia ale i możliwości seksualnych. O wszystko jednak trzeba odpowiednio zadbać, wykorzystując dobrodziejstwa cywilizacyjne, wsparcie medycyny i farmakologii, a przede wszystkim wiedzę na ten temat.
Szczęśliwie coraz częściej starsi ludzie decydują się na wizytę u seksuologa, bo chcą zadbać i o tę sferę zdrowia i funkcjonowania. Seksualność na każdym etapie życia powinna być radosna, szczęśliwa i zdrowa. Seksualność i związana z nią miłość, przyjaźń oraz poczucie intymności, a także aktywność seksualna, pozostają ważną częścią życia.
Oczywiście należy pamiętać, iż seksualność i erotyka osób starszych opiera się na specyfice okresu rozwojowego oraz zasobów, jakimi dysponują.