Orgazm – co to takiego?
Orgazm jest tak niesamowicie przyjemnym stanem, że właściwie wszyscy aktywni seksualnie ludzie dążą do jego osiągnięcia w trakcie zbliżenia seksualnego. O ile mężczyźni łatwo do niego dochodzą, o tyle u kobiet nie zawsze jest to tak proste – są panie szybko go osiągające i takie, które mają z tym kłopot. Tym bardziej więc warto poznać jego istotę i sposoby na jego przeżywanie.
Jak donosi miesięcznik Clinical Psychology Review w piśmiennictwie naukowym funkcjonuje co najmniej 26 definicji orgazmu. Z punktu widzenia klinicznego orgazm jest złożoną reakcją fizjologiczną i psychiczną indukowaną poprzez aktywność seksualną, dlatego precyzyjne zdefiniowanie tego zjawiska jest dość trudne.
Rozpatrując go kategoriach fizjologicznych, orgazm to nagłe rozładowanie napięcia seksualnego, któremu towarzyszą skurcze mięśni ciała i miednicy, wzrost częstości akcji serca, ciśnienia krwi oraz przyspieszenie oddychania. W aspekcie psychicznym odczuwane jest obezwładniające uczucie przyjemności. U mężczyzn orgazmowi towarzyszy wytrysk nasienia. U niektórych kobiet podczas orgazmu również dochodzi do wytrysku wydzieliny produkowanej w gruczołach przycewkowych Skanego.
Dzięki temu, że ciało kobiety posiada więcej stref erogennych niż mężczyzna, mogą one uzyskać orgazm przez stymulację różnych części ciała. Jednak 80% kobiet osiągnięcie tego stanu wymaga bezpośredniej stymulacji łechtaczki, poprzez stymulację oralną, manualną lub mechaniczną. Często, orgazm kobiety osiągają poprzez stymulację ognisk zmysłowych tylnej ściany pochwy, punktu G, piersi, odbytu, czy nawet nadgarstka.
Kobiecy orgazm zwykle trwa dłużej niż męski; kobiety mogą również mieć kilka orgazmów z rzędu. Podczas, gdy mężczyzna musi mieć stymulowane prącie do momentu wytrysku, kobieta ma większy wybór. Kobiety mając pieszczoną łechtaczkę, pochwę, punkt G lub kombinację tych obszarów, mogą osiągnąć orgazm. Kobiecy orgazm ma również istotna komponentę psychologiczną. Jeżeli kobieta czuje się zawstydzona, zestresowana lub zablokowana seksualnie, orgazm może być trudny, a nawet niemożliwy do osiągnięcia.
Orgazm wyzwalany za pośrednictwem pieszczoty łechtaczki można osiągnąć poprzez jej bezpośrednią stymulację manualną, oralną lub mechaniczną. W tym ostatnim przypadku świetnie się spisują wibratory. Kobieta musi jednak sprawdzić eksperymentalnie jaki typ wibracji najszybciej doprowadza ją do orgazmu. Obecnie dostępne są wibratory, które zapewniają również stymulację punktu G. Zdaniem niektórych kobiet orgazmy, które osiągają przez pobudzanie punktu G różnią się intensywnością od orgazmów indukowanych pieszczotami łechtaczki i częściej doprowadzają do kobiecego wytrysku.
Ponieważ uwarunkowania seksualności kobiet i mężczyzn są odmienne ( hormonalne, psychiczne, neurologiczne, anatomiczne), rzadko zdarza się, że oboje partnerzy jednocześnie osiągają orgazm. Pogoń za jednoczesnym orgazmem jest ślepą uliczką. Zrewidujmy swoje oczekiwania w tym aspekcie.
Orgazm jest często uważany za zwieńczenie stosunku seksualnego i wiąże się z jego zakończeniem, chociaż wcale tak być nie musi. Ciało i umysł kobiety są nadal gotowe do dalszego uczestniczenia w kontakcie seksualnym pomimo przeżytego orgazmu. To nasza wielka zaleta, o której nie powinnyśmy zapominać.
Orgazmy są cudowną częścią kontaktu seksualnego, ale nie są jedynym źródłem przyjemności.
Charakterystyka
Z punktu widzenia medycznego orgazm to szczytowa faza podniecenia seksualnego zwieńczająca stosunek seksualny partnerów, masturbację lub inną formę zachowania seksualnego. Polega na odczuwaniu bardzo silnej rozkoszy płynącej ze skurczy pochwy i szyjki macicy u kobiet, zaś u mężczyzn wskutek wytrysku nasienia i skurczy worka mosznowego.
Po orgazmie zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają błogi spokój, spełnienie emocjonalne, rozluźnienie, niekiedy senność. To efekt wyrzutu hormonów podczas szczytowania, m.in. oksytocyny oraz endorfin.
Obiawy
Dochodzenie do orgazmu to wieloetapowy proces. Punktem wyjścia jest pieszczenie u kobiety jej stref erogennych, wśród których najistotniejszą rolę odgrywają łechtaczka i piersi. W wyniku podniecenia powiększają się piersi, pochwa staje się wilgotna, powiększona, obrzmiewa tkanka w części pochwy położona najbliżej wejścia do niej, wskutek czego powstaje platforma orgazmiczna, ciasno obejmująca członek mężczyzny.
Do objawów orgazmu u kobiet należą:
- przyspieszony oddech,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- fala ciepła rozchodząca się po całym ciele,
- rumieńce na twarzy i szyi, tzw. rumieniec seksualny,
- zaczerwienienie na klatce piersiowej,
- poszerzenie źrenic,
- skurcze zwieracza odbytu,
- napięcie mięśni,
- ciało przybiera kształt łuku.
Kulminacją orgazmu są u kobiet skurcze ścian pochwy i dna macicy (wywoływane przez uwalniające się dawki hormonu oksytocyny) oraz ściemnienie otoczek piersi. U mężczyzn są to wytrysk nasienia i skurcze moszny. Warto podkreślić, że u panów orgazm nie zawsze jest równoznaczny z wytryskiem nasienia, może np. dojść do ejakulacji mimo braku szczytowania. U niewielkiej grupy kobiet podczas orgazmu może pojawić się wytrysk. Jest to płyn wydostający się z pochwy, przypominający męską ejakulację.
Fazy
Cykl reakcji seksualnych człowieka składa się z następujących faz:
- podniecenia – powiększają się piersi, skóra staje się zaróżowiona, rośnie napięcie mięśni pochwy, przyspiesza akcja serca, rośnie ciśnienie krwi, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, pojawia się w pochwie śluz, rozchylają się wargi sromowe, wzrasta wrażliwość macicy,
- plateau – wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, przyspiesza akcja serca i rytm oddechu, ujście pochwy jest zwilżone,
- orgazmu – dochodzi do skurczy większości mięśni ciała, skurczy zwieracza odbytu, wzrasta ciśnienie krwi i rytm oddechu, jest jeszcze szybsza akcja serca, następują skurcze pochwy, głównie u jej wejścia, łechtaczka zaś pęcznieje i powiększa się, kurczy się trzon macicy, pojawia rumień skóry ( sexual flash)
- odprężenia – ustępuje obrzmienie piersi, zanika rumieniec, zmniejsza się napięcie mięśni, do normy wraca ciśnienie, oddychanie, akcja serca.
Zachęcam do obejrzenia filmu na YouTube… (najlepiej w słuchawkach).
Czas trwania trwa
O intensywności przeżywania orgazmu decydują skurcze mięśni związanych z narządami płciowymi. Stan szczytowania może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund – średnio jest to od 3 do 25 sekund. Skurcze pochwy odczuwane są co 0,8 sekundy i powtarzają się od 5 do 12 razy.
21 minut – tyle średnio potrzebuje kobieta do osiągnięcia orgazmu z partnerem. 8 minut i 7 sekund to średni czas potrzebny, aby kobieta osiągnęła szczytowanie, masturbując się. Większość mężczyzn może orgazm osiągnąć w o wiele krótszym czasie.
Rodzaje orgazmów
W zależności od stymulacji miejsc erogennych kobiety (części ciała, których dotyk wywołuje podniecenie seksualne) można wywołać orgazm u kobiecego. Najważniejsze z nich to:
- orgazm wywołany poprzez stymulację łechtaczki – najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia, powstaje wskutek stymulacji łechtaczki, która jest bardzo mocno unerwionym organem kobiecym,
- orgazm wywołany poprzez stymulację pochwowy – powstaje w wyniku penetracji pochwy w trakcie stosunku, trudniejszy do osiągnięcia niż orgazm łechtaczkowy, łatwiej osiągają go kobiety umiejące pracować mięśniami Kegla, czyli poprzez ich rytmiczne zaciskanie w czasie penetracji ścian pochwy,
- orgazm wywołany poprzez stymulację sutków – dość łatwy do osiągnięcia, polega na odpowiednim pieszczeniu kobiecych sutków, towarzyszą mu skurcze pochwy i macicy,
- orgazm analny – okolice odbytu są bardzo wrażliwe i silnie unerwione, ponieważ znajdują się tam zakończenia takich narządów jak prostata (u mężczyzn) czy końcówki pochwy (u kobiet).
Orgazm można osiągnąć nie tylko poprzez tradycyjny stosunek seksualny. Szczytowanie można mieć także poprzez seks oralny, pieszczenie genitaliów dłońmi lub stopami, seks hiszpański (stosunek międzypiersiowy).
Czy orgazm pomaga w zajściu w ciążę?
Tak, to prawda. Oto fakty świadczące o tym, że kobiecy orgazm pomaga zajść w ciążę:
skurcze ścian pochwy i macicy podczas szczytowania „popychają” plemniki w kierunku komórki jajowej, skurcze macicy w trakcie orgazmu obniżają jej szyjkę, przez co może ona „zassać” znacznie więcej nasienia mężczyzny,
szczytowanie kobiety obniża kwaśny odczyn pochwy, przez co staje się ona dla plemników bardziej przyjaznym miejscem.
Naukowcy podkreślają, że orgazm kobiety to nie tylko mechanizm ułatwiający plemnikom pokonanie odcinka pochwy i przedostanie się do jajowodów, gdzie jest szansa zapłodnienia komórki jajowej, ale też ogromny zastrzyk oksytocyny, wpływający na samopoczucie kobiety.
Odkryto, że orgazm kobiecy zwiększa poczucie bliskości między partnerami i zmniejsza stres. A to z kolei sprzyja zdrowiu kobiety, co też przekłada się na jej płodność.
Czy można się nauczyć go osiągać?
Badania wskazują, że kobiecy orgazm jest zjawiskiem wyuczonym. Kobiecie potrzeba około dwóch lat od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego, aby móc go osiągać. Nie dla wszystkich jest to proste i wiele pań przez długie lata nie potrafią szczytować w trakcie uprawiania seksu z partnerem.
Seksuolodzy podkreślają, że każda zdrowa kobieta może mieć orgazmy z mężczyzną. Aby tak się stało trzeba przede wszystkim:
poznać dobrze swoje ciało, tak aby wiedzieć, co sprawia mu największą przyjemność,
mieć świadomość, że seks to wspaniała część naszego życia, źródło szczęścia i zdrowia, nie zaś sfera nieczystości i grzechu.
Brak orgazmu
Brak orgazmu u kobiet może mieć wiele przyczyn i może być spowodowany:
- menopauzą i spadkiem poziomu hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu,
- nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
- suchością pochwy,
- wadami budowy narządów płciowych,
- przebytymi operacjami ginekologicznymi,
- przyjmowaniem leków nasennych,
- zażywaniem antydepresantów.