seksuolog
seksuolog

Błędy w komunikacji partnerskiej mogą zniszczyć relacje.

1.Brak kontaktu wzrokowego podczas mówienia 

Jest to jedno z najbardziej lekceważących zachowań. Powiedzenie, że rozmowa w ogóle nie jest interesująca lub że cię nie obchodzi z odwracanie wzrok lub wpatrywanie się w coś obok partnera-rozmówcy dyskwalifikuje szansę pozytywnego jej zakończenia.

Pamiętaj, że brak kontaktu wzrokowego nie pomaga w dojściu do porozumienia w rozmowie partnerskiej.

2.Wytrzeszczanie oczu podczas mówienia 

Zniszczy w rozmowie większość szans porozumienia partnerskiego. Często rozdrażnia partnera lub zniechęca do dalszej rozmowy.

Staraj się kontrolować swoje negatywne reakcje czy zdziwienie i nie „wytrzeszczać,” nie otwierać szeroko oczu na rozmówcę.

3. Wychodzenie z pomieszczenia w środku dialogu 

Tak zachowują się niektóre osoby gdy słyszą coś, co sprawia, że czują się niekomfortowo. Lub po prostu się nie podoba, to co jest mówione. Takie zachowania ujawniają braki lub wyzwania poznawcze z jakimi borykają się osoby podczas wymagających interakcji. Mężczyźni mają tendencję do robienia tego częściej. 

Nie lekceważ, nie niszcz szansy porozumienia się z partnerem nagłym opuszczeniem pomieszczenia. 

4. Pocałunki od niechcenia – pocałunek z łaski 

Wymieniamy pozdrowienia i pożegnania, czasem przepraszamy się podczas rozwijania jakiegoś tematu. Wówczas bywa, że automatycznie całujemy się w policzek. Pocałunki od niechcenia przypieczętowuje brak porozumienia lub nawet nasila dalszy konflikt.

Zawsze, jeśli chcesz pocałować, daj swojemu partnerowi szczery, całuśny pocałunek lub zrezygnuj z niego w ogóle.

5. Debatowanie nad uczuciami rozmówcy 

Prawie wszyscy często oceniamy to, jak czuje się nasz partner. Wierzymy, że jesteśmy lepiej wyposażeni emocjonalnie aby określić, czy ktoś jest naprawdę zraniony, zdradzony, smutny, zakłopotany lub zazdrosny. Zaprzeczanie uczuciom drugiej strony pokazuje nasze lekceważenie partnera w związku i brak troski o jego uczucia.

Staraj się nie podważać możliwości odczuwania stanów emocjonalnych i uczuć przez rozmówcę.

6. Brak umiejętności przyznania się do błędu 

Często wolimy walczyć o rację niż zakończyć dyskusję szczerym przyznaniem się do błędów. Tymczasem przyznanie się do błędu i przepraszanie może pozytywnie zakończyć wiele konfliktów w duchu wzajemnego szacunku.

Nie obawiaj się przyznana do błędu i przeproszenia w rozmowie partnerskiej.

7. Sarkazmy 

Ostre słowa o gorzkim, raniącym wydźwięku zwykle wyrządzają wielką szkodę w związku. Ich destrukcyjna moc polega na tym, że nie można ich już cofnąć. Zostaje po nich ślad. Nie prowadzi to krótko i długoterminowo do porozumienia.

Unikaj sarkazmów i przykrych słów w rozmowach partnerskich.

8. Bezsensowne wymiany zdań 

Potyczki słowne, starcia w rozmowach podejmujące wątki poboczne nie sprzyjają konstruktywnej dyskusji partnerskiej. Występuje na przykład wtedy, gdy kłócimy się o coś a podejmujemy w rozmowach, to co ktoś kiedyś powiedział lub zrobił. Obwinianie, wypominanie błędów z przeszłości, rzucanie oskarżeń i podstępne manipulacje również nie ma celu i sensu. Tego typu zachowania burzą spokój i niszczą zaufanie w związku. Zaostrzają kłótnie.

Podczas rozmów i dyskusji nie powracaj do przykrych spraw już wcześniej omówionych. Jeśli podejmujesz z partnerem rozmowę na określony temat nie staraj się zbić partnera w rozmowie bezsensownym wspomnień błędów lub żali z przeszłości. Nie pozwól również rozmówcy zepchnąć rozmowy na poboczne wątki. Trzymaj się tematu starając się konstruktywnie dojść do porozumienia.

9. Pozycja pojednawczo-zjednująca

W tego typu komunikacji uległość i ciągła potrzeba przepraszania definiują osobę. Chce ona mieć pewność, że nikt nie będzie w jej otoczeniu nieszczęśliwy lub niezadowolony. Efektem tego działania jest skłonność do minimalizowania własnych emocji, uwarunkowań i pragnień. Z obawy przed konfrontacją osoba ta odpuszcza sobie. Najczęściej powie: „Nie ma to dla mnie znaczenia” lub „Rób, jak chcesz, byle byś był szczęśliwy”.

Nie ustawiaj się bez powodu w pozycji przepraszającej. Nie przyznawaj racji wyłącznie po to, aby twój rozmówca był zadowolony. 

10. Ośmieszanie, kompromitowanie

To forma komunikacji osądzająca i obrażająca, obniżająca poziom rozmówcy dla podniesienia własnego. Osoba upiera się, by wszystko było zrobione w określony sposób. Wykorzystuje pozorne bycie silnym i niezależnym do maskowania swoich uczuć bezradności, samotności lub strachu. W wyniku takiego rozmówcy styl komunikacji jest pozbawiona kontaktu z własnymi uczuciami, co powoduje, że szkodzi tym, którzy go otaczają, często maskując wywoływaniem furii u rozmówcy. Tacy partnerzy wypowiadają nierzadko następujące frazy: „Nigdy nie zrobiłeś niczego poprawnie” oraz „Ciągle wchodzisz mi w drogę.” 

W komunikacji partnerskiej nie dopuszczaj się osądzania, obrażania, poniżania drugiej osoby. 

11. Chłód komputerowo-racjonalny 

Osoby komunikujące się w ten sposób często nie wyrażają swoich emocji, mają sztywną postawę, unikają kontaktu wzrokowego i używają krypto języka. Sprawiają wrażenie, że rozmawiają lub wyrażają swoje myśli bez emocji. Konsekwencją takiej formy komunikacji jest wykluczenie nie tylko własnych uczuć, ale także uczuć rozmówcy. Zamiast intymności i relacji, dialog jest silnie osądzający i nastawiony na zadanie. Zwykle czytamy w nim coś w rodzaju: „Można tu stwierdzić, że doszło do jakiegoś drobnego nieporozumienia, warto byłoby zastanowić się nad reperkusjami tego zachowania.” 

Pamiętaj, że nadmierny dystans i chłód nie sprzyja właściwemu zaangażowaniu w komunikację. 

12. Komunikacja rozmywająco – odciągająca 

Rozmówca będzie zwracać uwagę na przedmioty, tematy, uczucia niezwiązane z sytuacją próbując rozproszyć emocje i napięcie związane z komunikacją, kłótnią. Prowokujący taką formę komunikacji paradoksalnie czują jednocześnie, że nikt nie jest nimi zainteresowany, nie zaprasza ich na randkę ani nie daje im szansy na udział w rozmowie. Najczęstsze stosowane przez nich odpowiedzi to „Dlaczego nie pójdziemy do restauracji?” i „Pamiętasz wczorajszy koncert?” podczas omawiania intymności w związku. 

W komunikacji staraj się nie odchodzić od tematu rozmowy przekierowując ją na tematy zastępcze

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Sylwia Jędrzejewska
Parafilie-dewiacje seksualne