Seks po porodzie – Problemy z seksem po porodzie

Kobieta wstydzi się swojego ciała po ciąży

Istotnym czynnikiem wpływającym na stan psychiczny kobiet po przebytej ciąży jest wyobrażenie o zmieniającym się ich ciele. Kobiety mają problemy z jego zaakceptowaniem: skóra traci sprężystość, skóra powłok brzusznych zaczyna się dopiero obkurczać, utrzymują się rozstępy oraz zwiększona waga ciała, piersi są obrzmiałe, goi się krocze, utrzymują się zmęczenie i niepokój. Niejedna pani czuje się źle i nieatrakcyjnie, nie rozumie więc dlaczego miałaby pociągać partnera. Poczucie niepewności, co do jej atrakcyjności dla partnera i zaburzone wyobrażenie o sobie samej może z kolei wpływać na samoocenę seksualną i zachowania. Będąc w szczególnym stopniu uwrażliwiona przez swój stan, kobieta potrzebuje pewności : ”Czy moje kształty go pociągają?”, „Czy On nadal mnie pragnie?”, ”Czy nadal go podniecam?”. Kobiety nie uświadamiają sobie, że ich partner nadal jest spragniony ich ciała i nie obchodzą go rozstępy. Zaokrąglone biodra i pełny biust wydają mu się bardzo ponętne. Mężczyzna powinien stale zapewniać swoją partnerkę o miłości do niej i nieustającej fascynacji jej ciałem.  

Jeżeli kobieta nie może przełamać bariery wstydu, warto przez pierwsze tygodnie kochać się przy świecach lub w przyciemnionym pokoju. Jeśli kobieta wstydzi się mleka cieknącego z piersi, powinna podejmować zbliżenia tuż po nakarmieniu dziecka lub po samodzielnym odciągnięciu pokarmu. Nie należy traktować dziecka jako przeszkody w aktywności seksualnej. Jeśli nie potraficie poddać się zmysłom w obecności dziecka, „wyprowadźcie się” na kanapę w salonie albo na wspólną kąpiel do wanny. 

Są mężczyźni, dla których żona w ciąży i po przebytej ciąży, niestety przestaje być atrakcyjna i unikają bliskości. Często wywołuje to zaniepokojenie u kobiety i obawę utrwalenia się w przyszłości tego stanu. Zwłaszcza, że niektórzy mężczyźni często podejmują wówczas kontakty pozamałżeńskie. Nie świadczy to dobrze o relacjach partnerskich w związku i stawia pod dużym znakiem zapytania trwałość uczuć takiego mężczyzny. 

Bolesne piersi

Wiele kobiet w okresie laktacji odczuwa zwiększoną tkliwość brodawek. Jest to spowodowane produkcją mleka i z podrażnieniami powstającymi podczas karmienia.
Doznania bliskości z dzieckiem w trakcie karmienia mogą wpływać na niechęć kobiety do stymulacji jej biustu podczas seksu. Staje się on dla niej kwintesencją macierzyństwa, więc nie chce, aby był traktowany jako punkt erogenny. Mężczyźni muszą być też szczególnie delikatni, jeśli chodzi o pieszczenie piersi i sutków kobiety, a także muszą liczyć się z tym, że z brodawki może skapnąć mleko, szczególnie gdy stosunek odbywa się przed karmieniem. Czasami kobiety, które karmią dziecko, nie chcą być dotykane po obrzmiałych piersiach. W takich sytuacjach lepiej skoncentrować się na dotyku innych sfer erogennych kobiety, jak szyja, uda, pośladki, plecy czy usta. Jeśli całowanie czy dotykanie piersi kiedyś sprawiało żonie przyjemność, jest duża szansa, że w przyszłości para do tego wróci. Stanie się to zapewne dopiero po zakończeniu laktacji.

Rozciągnięta, luźna pochwa

U niektórych kobiet znaczne rozciągnięcie wejścia do pochwy wydatnie zmniejsza odczucia podczas stosunku i może stać się przyczyną anorgazmii. 

Łatwo jest samodzielnie sprawdzić czy pochwa jest zbyt luźna i jaka jest kurczliwość jej mięśni pochwy.

W pozycji leżącej kobieta powinna włożyć dwa palce do pochwy i spróbować skurczyć mięśnie, tak, aby stwierdzić palcami ich uchwyt. Wrażliwe na dotyk i ucisk opuszki palców pozwolą wyczuć, czy mięśnie się kurczą, oraz ocenić siłę skurczu.

Odczucia można podzielić na cztery kategorie: silny skurcz (palce trudno wyjąć), przeciętny skurcz (palce wyczuwają obkurczanie się pochwy, ale można je z łatwością wyjąć z pochwy), słaby skurcz (ledwie wyczuwalne obkurczanie) i brak skurczu.  

Ćwiczenie mięśnia Kegla to pierwszy etap treningu kurczliwości pochwy. 

Drugi etap polega na wykonywaniu ćwiczeń obejmujących mięśnie podtrzymujące pochwę oraz mięśnie okrężne, znajdujące się w ściankach pochwy. Można się tego nauczyć wykonując następujące ćwiczenie. Po wprowadzeniu do pochwy palców, kurcząc mięśnie pochwy docelowo musisz doprowadzić do takiej siły skurczu, żeby przytrzymywały palce i uniemożliwiały ich wyjęcie z pochwy. Następnie należy mięśnie rozkurczyć do tego stopnia, aby uchwyt ich na palcach badających całkowicie się rozluźnił. Gdy zorientujesz się już, jak to należy robić, następne ćwiczenia wykonuj już bez pomocy palców. Wystarczą Ci wyobrażenia, że robisz to tak „jakbyś się miała obkurczać na członku będącym w pochwie”. Napinanie i rozluźnianie mięśni pochwy należy wykonywać rytmicznie, w możliwie najszybszym tempie. W czasie tych ćwiczeń powinno się wyobrażać sobie taki rodzaj aktywności seksualnej, jaki ocenia się najlepiej.  W trzecim tygodniu liczba ćwiczeń ma stopniowo wzrastać – im częściej się ćwiczy, tym lepszy będzie efekt terapeutyczny. 

Innym sposobem na ćwiczenie mięśni pochwy jest stosowanie kulek waginalnych, zwanych także kulkami gejszy. Gadżet ten składa się zazwyczaj z dwóch kulek, w których znajdują się mniejsze, ale cięższe kulki. Mechanizm działania polega na mikrodrganiach, w które wprowadzane są ciężkie kulki wewnątrz przedmiotu. Wywołane w ten sposób wibracje stymulują mięśnie pochwy do pracy. Mikrodrgania powstają w wyniku ruchu ciała kobiety, dlatego też wystarczy wprowadzić kulki do pochwy i „być w ruchu”, czyli np. wybrać się na spacer, trening fitness czy tańce. Trening z kulkami waginalnymi rozpoczyna się od kilkunastu minut dziennie, a po przyzwyczajeniu się do gadżetu może trwać nawet 2 godziny. Kulki dzięki wibracjom wywołują zaciskanie się mięśni Kegla, co prowadzi do ich wzmocnienia i większej elastyczności, a tym samym przyspieszają powrót pochwy do naturalnych rozmiarów.

Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach korzystania z kulek waginalnych. Przede wszystkim trzeba dobrać właściwą dla siebie wielkość kuleczek. Osoby początkujące mogą zacząć od kulek pojedynczych. Aby wprowadzić kulki do pochwy należy je przedtem nawilżyć odpowiednim lubrykantem. Najbezpieczniejsze są lubrykanty na bazie wody. Po użyciu kuleczek trzeba je również dokładnie umyć ciepłą wodą oraz płynem do higieny intymnej.

Lęk przed zajściem w ciążę

Płodność po porodzie pojawia się u kobiety przed pierwszą owulacją po urodzeniu dziecka. Ma to miejsce u różnych kobiet w różnych terminach – od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Zależy to od predyspozycji organizmu matki, czynników genetycznych oraz od tego, w jaki sposób karmione jest dziecko. Owulacja po porodzie może nadejść już po 2 tygodniach po porodzie, szczególnie jeśli matka nie karmi piersią dziecka. Laktacja teoretycznie przez jakiś czas uniemożliwia zajście w ciążę (prolaktyna hamuje owulację), ale nie jest to metoda pewna, powyżej drugiego tygodnia po porodzie (w tym czasie kobieta i tak ma zakaz podejmowania współżycia). 

Gdy kobieta ma złe wspomnienia z porodu, jest zmęczona i wyczerpana opieką nad maleństwem, wtedy obiecuje sobie, że już nigdy więcej nie wpakuje się w taką sytuację i nie urodzi kolejnego dziecka. Dlatego zaczyna wykręcać się od współżycia albo kocha się z mężem bez przyjemności, myśląc tylko o tym, czy dobrze się zabezpieczyła przed ciążą. Obawa ta jest tym bardziej zrozumiała, że przez pierwsze miesiące po porodzie – jeśli mama karmi dziecko piersią – możliwości antykoncepcyjne są bardzo ograniczone. Utrzymujący się lęk ma destrukcyjny wpływ na kobietę oraz relacje z partnerem. Jedynym rozwiązaniem dla pozbycia się lęku jest rozmowa z ginekologiem, który powinien dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Klasyczne, dwuskładnikowe pigułki są wykluczone, gdyż estrogeny przedostają się do pokarmu i mogą działać niekorzystnie na organizm dziecka, poza tym zmniejszają wydajność wytwarzania pokarmu oraz jego skład. Lekarz może przepisać niezawierające estrogenów tabletki jednofazowe (tzw. minipigułki), polecić stosowanie prezerwatywy lub żeli dopochwowych. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjna lub hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna. Kiedy kobieta poczuje się bezpieczna, seks znowu stanie się piękny i kolorowy.

Pozycje seksualne

Należy wybierać pozycje, w których kobieta będzie czuła się bezpiecznie – będzie mogła kontrolować głębokość penetracji, tempo stosunku oraz intensywność ruchów frykcyjnych. Rekomendowanymi pozycjami seksualnymi są: pozycja misjonarska, w której mężczyzna podpiera się na rękach, pozycja misjonarska odwrotna, kiedy kobieta jest na górze, pozycja na jeźdźca i pozycja boczna. Mężczyźni powinni zdawać sobie sprawę z różnych utrudnień podczas seksu, które mogą pojawić się po porodzie. Muszą być bardzo czujni na sygnały płynące od kobiety o pojawiającym się bólu czy odczuwanym dyskomforcie zamiast przyjemności.  

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Zmysłowa bielizna